„Edmodo“ – čia vyksta mokymosi procesas!

2014-01-07

Edmodo“ dažnai vadinamas socialiniu tinklu, skirtu mokytojams ir mokiniams (ang., Where Learning Happens!). Kaip teigiama šio tinklo pradžios tinklalapyje www.edmodo.com, šiuo metu jis vienija daugiau nei 30 milijonų mokytojų ir mokinių iš viso pasaulio. Čia jie saugiai bendradarbiauja uždarose virtualiose klasėse, dalinasi ištekliais, atlieka užduotis, vertina savo pažangą ir tobulėja.

Tuos, kurie priešiškai nusiteikę prieš bet kokius socialinius tinklus, skubame nuraminti: „Edmodo“ – tikrai kitoks! Be abejo, jis skirtas bendravimui: čia mokiniai gali pasiųsti  žinutę mokytojui ar klasės draugams, atsakyti į mokytojo užduodamus klausimus ar komentuoti kitų atsakymus. Jie gali susikurti savo profilį, įsikelti nuotrauką ar mėgstamą citatą. Bet čia panašumai į socialinį tinklą ir baigiasi. Daugiau visos funkcijos yra skirtos mokymuisi, vertinimui bei įsivertinimui, savo pažangos sekimui ir pan.

Nuo pat pirmo žingsnio šiame tinkle mokiniai skatinami mąstyti apie mokymąsi. Kurdami savo profilį, mokiniai raginami pasirinkti jiems patinkantį mokymosi būdą bei galimas karjeros galimybes. Kiekvieną kartą atlikę mokytojo skirtą užduotį, jie turi patys įsivertinti, kaip jiems sekėsi, ar užduotis patiko, ar nebuvo per sunki. Pažangos skyrelyje mokiniai gali matyti visus savo įvertinimus bei atliktas užduotis ir sekti savo pažangą, o testų rezultatus peržiūrėti bet kuriuo metu. Į virtualią kuprinę mokiniai gali susidėti reikalingus failus, atliktus darbus ir pan.

Mokytojui skirti įrankiai padeda lengviau organizuoti mokymo(si) procesą. Mokytojai gali rašyti žinutes su tam tikra informacija atskiram mokiniui ar visai grupei. Užduočių įrankis leidžia sukurti užduotį, kurią mokiniai turi atlikti iki nurodyto laiko, o mokytojas paskui turi ją įvertinti. Šioje sistemoje labai paprasta dalintis nuorodomis ar failais su visa klase, grupe mokinių ar individualiai. Šis įrankis ypač naudingas diferencijuojant užduotis: keliais mygtuko spustelėjimais klasės mokiniams galima pasiųsti skirtingas užduotis. Be to, mokytojai gali kurti įvairius testus (kai reikia pasirinkti vieną teisingą atsakymą, įrašyti žodį, atsakyti į klausimą, sudėlioti ir pan.), kurie padeda greitai ir efektyviai įvertinti mokinių žinias.

Paprasčiausią testą mokytojas gali sukurti per kelias minutes. Pavyzdžiui, jeigu norite patikrinti, kaip mokiniai išmoko anglų kalbos žodžius, surašote  jų reikšmes ir vertimą. To žodžio, kurį reikia įrašyti, vietoje spaudžiate brūkšnį apačioje  ( _ ) ir sistema automatiškai sukuria tarpelį, į kurį mokiniui reikės įrašyti žodį. Žinoma, reikia nurodyti, koks žodis turi būti įrašytas. Mokiniui atlikus testą, rezultatas bei klaidos iš karto rodomi ekrane. Mokiniams tai ypač patinka, nes jiems labai svarbu, kuo greičiau gauti įvertinimą.

Žinoma, kad galėtumėte pilnai naudotis visomis šios sistemos funkcijomis, pradžioje reikės įdėti šiek tiek pastangų: susikurti klases ir į jas pakviesti mokinius. Kiekvienai klasei skiriamas atskiras kodas, kad aplinka būtų tikrai saugi ir patikima. Pirmą kartą jungdamiesi mokiniai turi nurodyti tą kodą ir susikurti profilį, o vėliau prisijungimo procesas užtrunka tik kelias sekundes – mokiniui tereikia įvesti slaptažodį. Be to, mokytojai gali jungtis į profesines grupes su kitais mokytojais iš viso pasaulio, keistis informacija bei patirtimi ir mokytis vieni iš kitų. Daugybė papildomų įrankių bei valdiklių, kuriuos galima parsisiųsti ir įsidiegti, dar labiau praplečia šio tinklo galimybes.

Šiuo metu sistemos kalba  – tiktai anglų. Anglų kalbos mokytojams tai, be abejo, privalumas, tačiau ir kitų dalykų mokytojai gali sėkmingai naudotis platforma, nes įrankiai nėra sudėtingi ir tikrai užtenka anglų kalbos pagrindų. Teko girdėti, kad sistema jau verčiama į lietuvių kalbą, tad tiems, kuriems anglų kalba nepriimtina, lieka tik šiek tiek palaukti ir galėsite naudotis visais šios sistemos privalumais.

Prie „Edmodo“ sistemos galima jungtis per nemokamas programėles mobiliesiems įrenginiams (iOSAndroid) arba paprasčiausiai iš naršyklės.

Mes su mokiniais šia sistema naudojamės nuo rugsėjo mėnesio. Pradžioje į ją žvelgę įtartinai, šiuo metu mokiniai vis dažniau prašo įkelti užduotis į „Edmodo“ ar skirti namų darbus per šią sistemą. Kai kurie turi parsisiuntę programėles į savo mobiliuosius įrenginius, nors pamokose visada dirbame su klasėje esančiais iPad. Kaip didžiausius privalumus mokiniai įvardina galimybes iš karto matyti užduočių ar testų įvertinimus bei klaidas ir sekti savo pažangą. Gabesni mokiniai džiaugiasi jiems skiriamomis papildomomis užduotimis. O man, kaip mokytojai, tai tapo nepakeičiamu įrankiu! Linkiu ir jums pasinaudoti jo galimybėmis!

Be to, šios sistemos ekspertai nuolat organizuoja nemokamus internetinius seminarus apie įvairias galimybes. Daugiau apie tai čia.

Keletas sistemos galimybių pavyzdžių: