Išmaniojo mokytojo žodynėlis

2016-09-23

Pastebėjome, kad dažnai priešiškumas technologijoms kyla dėl užsienio kalbos žinių stokos. Ir nors dalis programėlių jau yra išverstos į lietuvių kalbą (pvz., „ClassDojo“), vien programėlių pavadinimai kelia baimes, o kur dar įvairūs terminai, kuriuos vartoja jaunimas… Bet juk žodis „Skype“ jau visiems tapo savu, tad ir kitus, bent jau svarbiausius, galima prisijaukinti.

Taigi paprastai, aiškiai ir linksmai pristatome  20 svarbiausių terminų ir programėlių bei įrankių pavadinimų, kuriuos privalo žinoti kiekvienas išmanus mokytojas:

ios„iOS“  „Mokytoja, ar jau atsinaujinote savo „iOS“?

Kompanijos „Apple“ kuriamų išmaniųjų įrenginių – planšečių „iPad“, telefonų „iPhone“ ir delninukų „iPod touch“ – operacinė sistema. Neseniai buvo pristatyta naujausia jos versija – „iOS 10“.

android„Android“ „Mano telefonas tai „Android“.

Atviro kodo operacinė sistema, naudojama kitų gamintojų (pvz., „Samsung“ ir kt.) išmaniuosiuose įrenginiuose.

appstore„App Store“  „Nueisiu į „App Store“ ir parsisiųsiu“.

Kompanijos „Apple“ programėlių parduotuvė – saugykla. Iš jos siunčiamės visas programėles planšetėms „iPad“, telefonams „iPhone“ ir delninukams „iPod touch“.

google-play„Google Play“  „Paieškok programėlės „Google Play“.

Arba lietuviškai „Play“ parduotuvė“ – operacinės sitemos „Android“ programėlių parduotuvė – saugykla.

airdrop-logo„Air Drop“  „Įsijunk „Air Drop“.

Funkcija, leidžianti šalia esantiems „iOS“ vartotojams tarpusavyje dalintis nuotraukomis, vaizdo įrašais, failais ar bet kuria kita informacija. Daugiau apie jį skaitykite čia.

bluetooh„Bluetooth“  „Mokytoja, permeskit man šitą nuotrauką per „Bluetooth“.

Belaidė technologija operacinės sistemos „Android“ ir kitiems įrenginiams, suteikianti galimybę betarpiškai perduoti duomenis iš vieno skaitmeninio įrenginio į kitą esančio šalia. Kad ji veiktų, reikia ją įjungti ir įrenginius „suporuoti“.

airplayicon_update„AirPlay“  „Galiu parodyti per „AirPlay“.

„iOS“ įrenginių funkcija, leidžianti belaidžiu ryšiu transliuoti ekrano vaizdą iš „iOS“ įrenginio į projektorių ar televizorių per „Apple TV“. Daugiau apie tai skaitykite čia.

siri„Siri“ „Paklausk Siri“

Virtuali „iOS“ įrenginių asistentė, kalbanti užsienio kalbomis, atsakanti į įvairius klausimus ir pan. Ją įjungti galima bendruosiuose nustatymuose.

itunes2„iTunes“ „Klausiau įrašo per „iTunes“.

Garso įrašų, muzikos ir filmų tvarkyklė jūsų kompiuteryje ar išmaniajame įrenginyje ir parduotuvė. Yra ir „iTunes U“ – mokymosi kursų ir medžiagos sistema.

icloud„iCloud“  „Pasidalinsiu per „iCloud“.

Tai  kompanijos „Apple“ debesis – virtuali informacijos (nuotraukų, muzikos, dokumentų ir kt.) saugykla internete ir nuotolinių kompiuterinių išteklių paslauga.

dropboxDropbox“ „Įkelsiu į „Dropbox“.

Internetinė failų saugykla, veikianti su visų operacinių sistemų įrenginiais. Jungiamasi ir per svetainę ir per programėles.

drive„Google Drive“ arba „Google“ diskas“ „Sukelsiu nuotraukas į „Google“ diską“.

Tai internetinė saugykla visiems jūsų failams, kur juos lengvai pasieksite bet kuriuo išmaniuoju įrenginiu ar kompiuteriu ir galėsite juos redaguoti internetu, dalintis ir kt. Jį turi kiekvienas gmail paskyros naudotojas.

qr„QR“ kodas „Nuskenuokite „QR“ kodą“

Tai kvadratinis taškų tinklelis baltame fone, leidžiantis užkoduoti įvairią informaciją: internetinį adresą, tekstą, telefono numerį ar pan. Daugiau apie tai skaitykite čia.

ted„TED“

Svetainė ir programėlės, kuriose nemokamai publikuojami geriausi konferencijos „TED“ (ang.,  „Technology Entertainment Design“) pranešimai bei „idėjos vertos platinimo“.

olgfhg5p_200x200„Kahoot“

Internetinis įrankis žaismingoms viktorinoms organizuoti. Daugiau apie jį skaitykite čia.

classs-dojo„Class Dojo“

Kaupiamojo vertinimo ir mokinių elgesio fiksavimo bei skatinimo sistema. Daugiau apie jį skaitykite čia.

socrative„Socrative“

Internetinis įrankis ir programėlės žinių vertinimui, testavimui bei viktorinoms. Daugiau apie jį skaitykite čia.

„Flipped Classroom“ 

Mokymosi proceso organizavimo metodas (liet., atvirkštinė klasė): tradicinėje klasėje mokiniai pamokoje susipažįsta su nauja tema, o namie ją įtvirtina, atvirkštinėje klasėje mokiniai namie susipažįsta su nauja tema, o pamokos metu klasėje ją įtvirtina. Daugiau apie tai skaitykite čia.

„Augmented Reality“  liet. papildyta realybė

Technologija, pateikianti papildomus informacijos sluoksnius ant fiziškai matomos realybės, naudojantis išmaniaisiais įrenginiais. Pavyzdžiu, nukreipus išmaniojo įrenginio kamerą į specialų vadovėlį, iškyla 3D vaizdai ir kt. Daugiau apie tai skaitykite čia.

„MOOC“

Atviras internetinis mokymosi kursas (ang., Massively Open Online Course). Pagrindinis jo ypatumas yra tas, kad kursas yra nemokamas ir plačiai prieinamas visiems norintiems iš bet kurios pasaulio vietos. Terminas reikalingas, jei ieškote kursų ne Lietuvoje. Daugiau apie jį skaitykite čia.