„Juventos“ progimnazija – daugiau nei išmani mokykla!

2018-04-27

Balandžio 18 d. net 30 iKlasės sekėjų susirinko Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje stebėti, kaip šios mokyklos mokytojai savo pamokose bei užsiėmimuose išradingai ir kūrybingai naudojasi išmaniosiomis technologijomis. Tačiau mokyklos direktorius Vytautas Girčius jau pirmomis susitikimo minutėmis privertė visus susimąstyti apie žodžio „išmanus“ vartojimą. Pasak jo, „Išmanios yra ne technologijos, o jas valdantis žmogus“! Ir iš tiesų, mes visi tik dar kartą įsitikinome, kad bet kuri technologija be žmogaus, be jo kūrybiškumo ir kuriamų santykių pati savaime yra nieko verta…

Mokykloje išmaniųjų technologijų tikrai gausu: net kelios planšečių „iPad“ klasės, „Apple TV“, puikūs ekranai klasėse, išmanieji kubai, mikrokompiuteriai „Mikro:bit“ ir pan. Mokiniai tiesiog stebina savo gebėjimais jomis naudotis: net pirmokėliams nereikia jokios pagalbos, priešingai pagalbą jie patys teikia mokytojams ir svečiams. Akivaizdu, kad mokykloje jau įsitvirtinusios naujos mokymosi tradicijos: jei reikia erdvės, mokiniai gali eiti dirbti į koridorių ar patys pasirinkti sau kitą erdvę, pagal gabumus jie renkasi sau užduotis ar net mokymosi partnerius, o klasėje nuolat budi mokiniai-savanoriai, kurie surenka mokinių planšetėse sukurtus darbus bei padeda vieni kitiems ir pasirūpina, kad planšetės būtų laiku perduotos kitai klasei. Iš pirmo žvilgsnio mokinių disciplina klasėje gali pasirodyti per daug rimta, bet giliau pažvelgęs supranti, kad tai – itin gražių santykių ir susitarimų tarp mokytojo ir mokinių rezultatas, kai mokiniai, suprasdami mokytojui kilusį iššūkį vesti atvirą pamoką ir kartu priimti svečius, ne šoka iš vietos su klausimais, o mandagiai palaukia savo eilės arba priima reikalingus mokymosi sprendimus patys.

Vis dėlto, labiausiai sužavėjęs dalykas – tai itin gražūs ir nuoširdūs pamokas vedusių mokytojų tarpusavio santykiai, pagrįsti dalinimusi, noru padėti vienas kitams, kartu mokytis ir vertinti vieni kitų patirtį. Mokytojai ne tik vestų pamokų, bet ir po jo vykusių aptarimų metu entuziastingai dalinosi savo patarimais, idėjomis bei vykdytų projektų pavyzdžiais, atvirai pasakojo ne tik apie pasiekimus, bet ir kylančius iššūkius, naudojantis technologijomis pamokose.

Esame be galo dėkingi visiems atviras pamokas vedusiems mokytojams – Aurelijai, Dianai, Eglei, Vilmai, Dianai ir Laimonui –  bei mokyklos vadovui Vytautui už šiltą priėmimą, puikias pamokas ir vertingą patirtį!

Daugiau apie mokytojų vestas pamokas ir naudotas programėles bei internetinius įrankius pasakoja mokytoja Aurelija:

Mokytoja Diana Kontrimienė 1c klasėje vedė lietuvių kalbos pamoką ,,Ką veikiame šiandien“. Pirmokai demonstravo, kaip įvairios programėlės planšetėse padeda mokytis lietuvių kalbos. Vaikai atliko individualias ir linksmas animuotas užduotis, galvojo ir rašė žodžius. Pirmokai pamokoje naudojosi programėlėmis „Make It for Teachers“, „iBrainstorm“, „Animals 4D+“ ir „Bitsboard“.

1c klasėje muzikos pamoką ,,Melodijos ir ritmo derinimas ansamblyje“ vedė ir mokytojas Laimonas Tamošiūnas. Pirmokai, naudodamiesi planšetėse esančiais pianinais, gitaromis, būgnais bei muzikiniais žaidimais, lavino ritmo pojūtį. Labiausiai svečius sužavėjo pirmokų noras pagelbėti pamoką stebintiems ir kartu joje dalyvaujantiems mokytojams groti būgnais. Mokiniai naudojosi programėlėmis „GarageBand“, „SoundsLike?“ ir „RhythmCat“ , mokytojas dar pristatė ir viktorinų įrankį „Quizizz“.

3d klasės juventiečiai ir jų mokytoja Vilma Kairienė įrankių ir programų gausoje (programa „Easy teach“ aktyviai lentai, įrankiai „Thinkig Blocks Junior – Math Playground“, „Rechenheft“) nepaklysdami nardė lyg žuvys vandenyje. Pagal vaikų gebėjimus taikomos programos padėjo mokytis spręsti lygtis, su  programa „Master of Equations“ vaikai dirbo poromis (per „Multiplayer“).

IT mokytoja Eglė Bukienė 3d klasės mokinukus vedžiojo po ,,Mažylio Micro:Bit istorijas”. Trečiokai programavo žaidimą, skirtą mikrokompiuteriams „Micro:bit“. Tikslas – lengviau ir smagiau mokytis daugybos lentelės. Vėliau mokytoja Eglė Bukienė seminaro dalyvius artimiau supažindino su „Micro:Bit“ panaudojimu ir programėle „mikro:bit“ bei pasidalino įvairiomis linksmomis patirtimis. 

3b klasės mokiniai su mokytoja Aurelija Dirginčiene dalyvaujantys ne viename projekte „eTwinning“, šįkart ruošėsi projekto ,,Keliauju po Lietuvą“ išvykai Nemunu. Naudodamiesi programėle „Toontastic 3D“ ir dirbdami poroje, vaikai kūrė Panemunės gyvenvietės, piliakalnio ar pilies atsiradimo legendas. Vieną iš mokinių sukurtų darbų galite peržiūrėti mokytojos Aurelijos  „Facebook“ sienoje. Vėliau mokytoja pristatė ir naudingas programėles „Master of Equations“, AR Flashcards space Lite, Fun Maths bei įrankius klasės lentai „ClassroomScreen“.

4a klasės mokiniai, aktyvūs programų „eTwinning“ ir „Nordplus“ projekto ,,Sveikai gyventi yra smagu“ dalyviai, mokėsi judėdami: atliko įvairias matematines užduotis, kūrė statinius, konstravo konstruktoriumi „LaQ“ bei sužinojo, kas yra akupresūra. Tai išskirtinė ,,Juventos“ progimnazijos klasė, galinti kartu su savo mokytoja Diana Gedminiene džiaugtis, jog sėdi ant išmaniųjų kubų. Šie padeda mokytis, žaisti ir žavėti visus, užsukusius į 4a! Mokytoja pristatė įrankį aktyviai lentai i3LEARNHUB, kuriuo naudojasi pamokose.