Kokią planšetę rinktis mokytojui?

2014-01-15

Pastaruoju metu ypač dažnai mokytojai klausia, kokią planšetę rinktis darbui ir į ką apskritai kreipti dėmesį ją perkant. Tai visiškai suprantama, kadangi planšečių pasirinkimas yra tikrai didelis, o prekybininkai, siekdami pelno, rekomenduoja ne tinkamiausią, o tą, kurią parduoti jiems pelningiau. Kita vertus, prekybininkai gali suteikti jums informacijos apie techninius parametrus, bet vien jų tikrai neužtenka renkantis planšetę mokymui(si). Tad geriausia būtų pasitarti su kolegomis, kurie jau pasirinko tinkamiausią įrenginį ir sėkmingai naudojasi juo mokykloje.

Iliustracija James Best Jr./The New York Times

Trys pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:

  • Baterija turėtų laikyti ne mažiau nei 8 val. aktyvaus darbo (vaizdo medžiagos peržiūros) t.y. visą darbo dieną, nes tikrai nenorėsite, kad paskutines pamokas jūsų įrenginys prarastų pagrindinį privalumą – mobilumą – ir tektų ieškoti, kur jį pakrauti.
  • Ekrano raiška turėtų būti kuo didesnė. Kadangi į planšetės ekraną dažniausiai žiūrime iš arčiau nei į kompiuterio, saugoti savo ir mokinių akis tiesiog būtina! Retina (ne mažiau 260 ppi) ekrano raiška žymiai mažiau vargins akis dirbant ar skaitant.
  • Ekrano dydis turi būti optimalus, kad būtų patogu ne tik žiūrėti turinį, bet ir rinkti tekstą, žymėtis pastabas el. knygose ir pan., todėl mokytojams rekomenduotume rinktis planšetę su ne mažesniu, nei 10 colių ekranu.

Trys dalykai, svarbūs darbui mokykloje:

  • Priekinė ir galinė kameros leis jums ir jūsų mokiniams ne tik patogiai fotografuoti ar filmuoti, bet ir dalyvauti vaizdo konferencijose, kurti vaizdo pamokas ir pan.
  • Edukacijai skirtų programėlių yra tikrai daug tiek iOS, tiek Android planšetėms (žymiai mažiau Windows), bet daugiausia jų sukurta iOS operacinei sistemai – tai vienas iš svarbiausių dalykų mokytojui. Be to, skiriasi ir jų kokybė. Pavyzdžiui, nemokama knygų skaitymo programėlė iBooks savo patogumu ir funkcionalumu pralenkia bet kurią Android knygų skaitymui skirtą programėlę. Pirkdami planšetę iPad svarbiausias programėles (teksto redagavimui, pristatymų ar filmukų kūrimui, skaičiuoklę ir pan.) gausite nemokamai, o išteklių saugykloje iTunes U rasite tūkstančius nemokamų kursų, mokymo medžiagos ar paskaitų.
  • Galimybė rodyti planšetės ekrano vaizdą per projektorių be jokių laidų suteikia mokytojui ir mokiniams dar daugiau laisvės ir mobilumo, tad tai irgi turėtų būti vienas iš lemiamų veiksnių, mokytojui renkantis planšetę. Daugiau apie tai čia.

Be abejo, svarbūs ir kiti dalykai. Kuo daugiau operatyviosios atminties bei geresnis procesorius, tuo jūsų planšetė veiks geriau, jautriau reaguos į lietimą, puslapiai vartysis greičiau ir pan. Specialus Gorila stiklas yra atsparesnis smūgiams ir įbrėžimams, tad planšetė su tokiu stiklu tarnaus ilgiau. Jeigu mokykloje nėra bevielio ryšio ar dažnai tenka keliauti ir norėsite naudotis internetu autobuse ar traukinyje, pravers planšetė su 3G ar 4G mobilaus ryšio galimybe.

Trys klaidos, kurias daro žmonės pirkdami planšetę:

  • Renkasi planšetę tik pagal tai, ar yra USB jungtis, ar ne, nekreipdami dėmesio į ankščiau minėtus parametrus. Primename, kad failų perkėlimui yra ir kitų būdų, o naudotis failų saugyklomis debesyje yra ir patogiau, ir saugiau.
  • Ieško Windows planšetės, nes yra pripratęs prie šios OS, nors šiuo metu Windows planšetės tikrai dar nusileidžia iOS ir Android planšetėms.
  • Mano, kad galima nupirkti gerą planšetę už kelis šimtus litų. Reiktų orientuotis, kad vidutinė geros planšetės kaina siekia nuo 1000 iki 2000 lt.

Ir dar keletas dalykų. Mokytojui svarbu, kad įrenginys veiktų be priekaištų ir jokios techninės problemos neatimtų brangaus pamokos laiko. Planšetės iPad techninė ir programinė įranga pagaminta vieno gamintojo – tai garantuoja sklandų prietaiso veikimą be jokių trikčių. Dauguma pasaulio mokyklų, diegiančių mobilias technologijos, pasirinko būtent iPad (pvz., JAV – net 94% mokyklų), jos noriai dalinasi savo patirtimi, tad iš jų tikrai yra ko pasimokyti. Be to, sėkmingai veikianti Apple mokytojų profesinio tobulinimo sistema padeda mokykloms diegti mobiliąsias technologijas ir kuo efektyviau išnaudoti iPad galimybes. Taigi mūsų asmenine nuomone, geriausia planšetė mokymui(si) yra iPad. Linkime sėkmingo pasirinkimo ir jums!