Nuotolinis mokymas(-is): pagrindai

2020-03-12

Nuotolinį mokymą(si) galima organizuoti įvairiais būdais. Dalinamės patarimais apie svarbiausius dalykus:

Virtuali mokymosi aplinka (VMA)

Pats paprasčiausias sprendimas (ypač skubiu atveju) – el. dienynas. Jame mokytojai dalinasi internetinėmis nuorodomis į mokymosi užduotis ar medžiagą. Vis dėlto, el. dienyno galimybės ribotos, todėl (turint galimybę ar daugiau laiko pasiruošimui organizuoti nuotolinį mokymąsi) rekomenduojame rinktis virtualią mokymosi aplinką.

„Moodle“ – geriausias sprendimas Lietuvos mokykloms, kadangi KTU kartu su LITNET suteikia nemokamą galimybę naudotis šia virtualia mokymosi aplinka. Daugiau informacijos rasite čia. Deja, naujos mokyklų registracijos nebepriimamos, bet yra galimybė naudotis „Moodle Cloud“ paslauga pavieniams mokytojams.

Google Classroom leidžia mokykloms ir mokytojams kurti virtualias klases, skirtas dalintis mokymo medžiaga ir bendrauti saugioje aplinkoje su klasės nariais.

Micrososft Office 365 for education“ – švietimui skirtų įrankių paketas. Daugiau informacijos apie licencijas Lietuvai, rasite čia.

Edmodo“ – nemokama ir nesudėtinga virtuali mokymosi aplinka, tinkama tiek pradiniam, tiek pagrindiniam ugdymui ar net gimnazijų klasėms. Daugiau apie ją skaitykite čia. Didžioji dalis aplinkos įrankių verčiama į lietuvių kalbą.

SeeSaw“ – pati paprasčiausia virtuali mokymosi aplinka, tinkama net patiems mažiausiems. Ji neturi vertinimo įrankių, bet galima dalintis įvairiomis nuorodomis, mokymosi medžiaga, komentarais, pastabomis ir pan. Daugiau apie ją skaitykite čia.

Tiesioginė pamokų transliacija internetu

Pats geriausias įrankis mokykloms – vaizdo konferencijos „Zoom“.  Nemokamoje versijoje kiekvienas mokytojas gali transliuoti vaizdo pamoką iki 40 minučių trukmės, o joje dalyvauti gali iki 100 mokinių. Mokytojas ir mokiniai gali demonstruoti savo kompiuterio ar išmanaus įrenginio ekrano vaizdą, parengtą skaidrių pristatymą ar bet kurį kitą dokumentą. Yra ir pokalbių langelis, kuriame galima užduoti mokiniams klausimus raštu.

Google Hangouts Meet“ – turbūt pats paprasčiausias vaizdo pamokų sprendimas, tačiau pilnas funkcijų paketas (pvz., su pamokos įrašymu), skirtas tik toms mokykloms, kurios turi „G Suite“ licenciją.

Be abejo, yra ir kitų įrankių pamokų transliacijoms, pvz.: Skype (nemokama iki 50 mokinių), BigBlueButton (integruotas „Moodle“ vaizdo transliacijų įrankis) ar net mokama vaizdo konferencijų paslauga „Adobe Connect“, kuria dažniausiai naudojasi universitetai.

Vaizdo pamokos

Vaizdo pamokos – neatsiejama nuotolinio mokymo(si) dalis. Su kokiais įrankiais kurti vaizdo pamokas? Paprasčiausi  – skaidrių kūrimo programos „Keynote“ ar „PowerPoint“. Sukurkite skaidres, papildykite jas balsu įrašytais komentarais ar net nufilmuotu kalbančiu mokytoju ir, eksportavę jas kaip video failą, įkelkite į „YouTube“ ar kt.

Vaizdo pamokoms kurti tinka ir įvairūs filmukų kūrimo įrankiai. Pavyzdžiui, programa „iMovie“ (iOS, MacOS) suteikia galimybę kurti vaizdą vaizde (t.y. fone gali būti didelis paveikslėlis ar vienas vaizdo įrašas, o pirmame plane mažesnis kalbančio mokytojo vaizdas). Daugiau apie „iMovie“ čia.

Geriausias įrankis – „Explain Everything Whiteboard“ (iOS, Android), tačiau dalis jo įrankių mokama. Iš tiesų, dauguma vaizdo pamokų kūrimo įrankių – „Educreations Whiteboard“, „Doceri“, „ShowMe Interactive Whiteboard“ ir pan. –  deja, mokami, bet jie patogesni ir turi daugiau įvairių galimybių, pvz., sinchronizuoti mokytojo aiškinimą su vaizdu ir kt.

Įrašytos vaizdo pamokos dažniausiai publikuojamos svetainėse „YouTube“, „Vimeo“ ar net soc. tinkle „Facebook“, o dienyne mokytojas pasidalina nuoroda. Vaizdo pamokų įrašų failus galima kelti ir tiesiai į virtualias mokymosi aplinkas „Moodle“, „Edmodo“ ar „SeeSaw“, tačiau čia gali būti ribojamas failo dydis.

Internetiniai mokymosi ištekliai

Kiti įrankiai mokymosi medžiagos kūrimui

  • EdPuzzle – įrankis, leidžiantis vaizdo įrašus iš svetainių „YouTube“, „National Geographic“, „TED Talks“ ir kt.  papildyti užduotimis. Daugiau apie jį čia.
  • H5P – puikus įrankis interaktyvios mokymosi medžiagos kūrimui. Daugiau apie jį čia.
  • Socrative – internetinis įrankis mokinių testavimui nuotoliniu būdu. Vaizdo pamoką, kaip naudotis šiuo įrankių rasite čia.
  • Quizalize – internetinis įrankis mokinių testavimui nuotoliniu būdu. Vaizdo pamoką, kaip naudotis šiuo įrankių rasite čia.
  • Quizizz – internetinis įrankis mokinių testavimui nuotoliniu būdu. Vaizdo pamoką, kaip naudotis šiuo įrankių rasite čia.
  • Quizlet – internetinis įrankis savarankiškam mokymuisi, kuriant mokymosi korteles. Daugiau informacijos ir vaizdo pamokos čia.
  • Wordwall – internetinė svetainė interaktyvių užduočių kūrimui (nemokamai galite sukurti iki 18 užduočių).
  • ir t.t.

Daugiau idėjų rasite tinklaraštyje iKlase.lt

Staselė Riškienė, technologijų diegimo ugdymo procese ekspertė