„Quizlet“ – perversmas mokantis užsienio kalbos žodžių

2016-09-16

Esame išbandę bei aprašę daug naudingų programėlių mokymui bei mokymuisi, bet dar ne viena taip stipriai neprisidėjo prie radikalių pokyčių klasėje kaip „Quizlet“: nuo penktokų iki dešimtokų visi vieningai tvirtina, kad dabar anglų kalbos mokosi kitaip. Beje, su „Quizlet“ galima mokytis ne tik anglų, bet ir kitų užsienio kalbų ar net kitų dalykų.

Sistemos „Quizlet“ esmė – mokymosi kortelės, kurias gali kurti ir mokytojas, ir mokiniai. Įrašius, pavyzdžiui, anglišką žodį ir jo lietuvišką vertimą, automatiškai pridedamas žodžio tarimas ir sukuriamos mokymosi užduotys: kortelės, žodžio įrašymo pratimas, atitikmens parinkimo pratimas, testas ir kt.

Didžiausias sistemos „Quizlet“ privalumas tas, kad ji yra prieinama visuose įrenginiuose (todėl mes ją ir vadiname sistema): yra svetainė ir atskiros programėlės (iOS, Android), kurioms interneto ryšys reikalingas tik mokymosi rinkiniui (ang. Study Set) parsisiųsti, o vėliau galima mokytis ir be interneto ryšio, kur tik jums patogu.

Kodėl sakome, kad ji sukėlė perversmą?! Todėl, kad ne tik mokytojas gali skirti mokiniui užduotis, bet ir mokiniai patys gali jas kurtis ir keltis sau individualius mokymosi tikslus. Pavyzdžiui, kiekvienoje pamokoje ar namie mokinys savo mokymosi rinkinį gali papildyti nauja medžiaga: naujais žodžiais, terminais, žodžių junginiais ar net sakiniais, kuriuos, jo nuomone, jam reikia išmokti. Taip ugdoma ir mokinio atsakomybė už savo mokymosi rezultatus ir labai svarbūs savarankiško mokymosi įgūdžiai. Mokiniai gali kurtis savo medžiagą pagal pamokos temą arba keltis sau papildomus ilgalaikius ar trumpalaikius tikslus kartu su mokytoju ar savarankiškai (pavyzdžiui, mokiniai savarankiškai kuriasi anglų kalbos žodžių rinkinius pagal savo pomėgius už mokyklos ribų: šokį, dailę, astronomiją ar kt.).

Visos anksčiau aprašytos funkcijos yra nemokamos ir mokiniui, ir mokytojui, bet jeigu norite į mokymosi kortelę įkelti paveikslėlį ar pridėti savo sukurtą garso įrašą, tuomet teks mokėti metinį mokestį. Mokiniams to daryti nerekomenduojame, nes galima sėkmingai mokytis ir be paveikslėlių ar naudotis kitų sukurtais rinkiniais su paveikslėliais, bet mokytojams rekomenduojame net labai, nes tuomet mokytojas gali ne tik papildyti mokymosi korteles savo medžiaga, bet ir sukūręs klases stebėti, kaip mokiniai mokosi, gauti automatines ataskaitas, kokius terminus mokiniai įsisavina sunkiausiai bei lengviausiai, ir sekti, kaip mokiniai mokosi savarankiškai bei kokią mokymosi medžiagą kuriasi.

Dar vienas  šio įrankio privalumas – smagus grupinis žaidimas „Quizlet Live“. Žaidimo „Quizlet Live“ esmė – bendradarbiavimas grupėje kartu mokantis, tad mokiniai lavina ir svarbius darbo komandoje, tarpusavio pagalbos ir kt. įgūdžius. Mokytojas pradeda žaidimą pasirinkęs bet kurį mokymosi rinkinį ir paspaudęs „Live“ (kol kas tai daryti galima tik iš svetainės), mokiniai savo įrenginio interneto naršyklėje atsidaro svetainę Quizlet.live, įveda specialų mokytojo duotą kodą ir savo vardą. Tuomet jie automatiškai suskirstomi į grupes ir prasideda varžybos: visi grupės nariai gauna tą patį klausimą, bet teisingas atsakymas būna tik pas vieną, tad jie turi padėti vieni kitiems jo ieškoti. Tokiu būdu mokiniai ir varžosi, ir mokosi kartu. Trumpą vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia:

Dar keletas sistemos „Quizlet“ privalumų:

  • – sukurtus mokymosi rinkinius galima atsispausdinti įvairiais būdais: kaip paprasčiausią sąrašą, mažesnes ar didesnes korteles ir pan.;
  • – mokymosi rinkinius galima eksportuoti, t.y. nusikopijuoti ir įklijuoti, kur tik jums reikia;
  • – sukurta medžiaga galima lengvai įvairiais būdais pasidalinti.

Ir vienas patarimas: kad tikrai pajustumėte tokio mokymosi naudą, turite tai daryti nuolat, domėtis, kaip sekasi mokiniams, ir skatinti juos už savarankišką mokymąsi kaupiamojo pažymio balais ar kitaip.