Utenoje ateities specialistai mokysis iš „Apple“ skaitmeninių vadovėlių

2014-11-03

Dalinamės džiugia naujiena!  Šaltinis: atea.lt

Įprasti popieriniai vadovėliai pamažu užleidžia vietą modernesnėms ir efektyvesnėms mokymo priemonėms. Pedagogai jau seniai suprato: jei mokinys ne iš tų, kuriuos lengva išlaikyti prie knygų, reikia ieškoti kitų būdų, kaip jam perteikti informaciją. Skaitmeniniai vadovėliai, kuriuose yra ne tik tekstinė medžiaga, bet ir daug nuotraukų, diagramų, filmukų – tokį kelią pasirinko Utenos regioninis profesinis mokymo centras.

Atea specialistams padedant, įrengta Mac mini kompiuterių klasė ne tik užtikrins kokybišką, šiuolaikišką ir efektyvų esamų mokinių mokymą, bet ir pritrauks daugiau norinčiųjų čia studijuoti. Nuotraukoje iš kairės į dešinę: Utenos regioninio profesinio centro atstovai Modestas Nakas ir Nijolė Gailešienė bei Atea Apple produktų vadovas Ignas Bacevičius.

Mokymo priemones derina prie mokinių

Utenos regioniniame profesinio mokymo centre ruošiami maisto pramonės specialistai – būsimi mėsos cechų, pieninių, kepyklų, restoranų darbuotojai, pramonės įrengimų bei transporto priemonių mechanikai. Taigi tai daugiau į praktinę veiklą, o ne į teorines žinias linkę žmonės, tačiau ir jiems būtina tokių žinių įgyti.

Paprasčiausia būtų įbrukti jiems vadovėlį arba liepti konspektuotis dėstytojų skaitomas paskaitas. Bet ar tai tikrai greičiausias ir efektyviausias būdas suteikti būsimai profesinei veiklai reikalingų žinių? Ar knygose perskaitytą informaciją mokiniai ilgam įsimins ir ar sugebės ją pritaikyti praktiškai? Mokymo centro mokytojai ir vadovai įsitikinę, kad tai nėra geriausias kelias jų mokiniams.

„Profesinį mokymą dažnai renkasi mažiau motyvuoti mokytis jaunuoliai, kuriems skaityti knygas toli gražu nėra mėgstamiausia veikla. Ateinantieji studijuoti pas mus nesiruošia būti mokslininkais, užtat gali tapti puikiais meistrais ar restoranų šefais. Be to, ne visi žmonės sugeba gerai įsisavinti tekstinę informaciją. Todėl ieškojome būdų, kaip perteikti žinias savo mokiniams naudojant daugiau vaizdinę nei tekstinę informaciją“, – sako Nijolė Gailešienė, Utenos regioninio profesinio mokymo centro projektų vadovė. Kaip alternatyvą tradiciniams vadovėliams mokymo centre kilo mintis naudoti skaitmeninius vadovėlius, kurie suteikia kur kas daugiau galimybių nei įprasti popieriniai. Tik reikėjo išspręsti klausimą, kur jų gauti.

„Iš pradžių galvojome apie gatavo produkto pirkimą, t. y. norėjome užsakyti skaitmeninius vadovėlius leidybos įmonėje. Bet paaiškėjo, kad tai kainuotų didžiulius pinigus, o dėl kokybės visgi negalėtume būti tikri. Nusprendėme, kad geriausia būtų vadovėlius pasirengti patiems – juk geriausiai pažįstame savo mokinius, išmanome dėstomą medžiagą, žinome, ko reikia mokymo procesui, kur ieškoti medžiagos ir kaip geriausiai ją pateikti“, – pasakoja N. Gailešienė.

Vadovėliai, kurie motyvuoja mokytis

Ypač galimybe kurti savo skaitmeninius vadovėlius domėjosi vienas iš mokytojų Modestas Nakas. Jam pasitaikė proga susipažinti su iBooks Author – nemokama Appleprograma knygų bei mokymo medžiagos rengimui. „Iš karto supratau, kad šis įrankis puikiai tiks, norint pasiekti mūsų tikslus su mažais kaštais“, – prisimena jis.

Pasak mokytojo, jiems aktualu, kad su iBooks Author galima lengvai kurti mokomąją medžiagą kombinuojant tekstus, nuotraukas, diagramas, filmukus, testus ir kitas priemones. Tokia įvairi, interaktyviai pateikta, gausiai pavyzdžiais iliustruota medžiaga yra lengvai suprantama, įsimenama, mokiniai mato jos akivaizdžią naudą, todėl yra labiau motyvuoti mokytis.

Be to, paruoštomis mokymo priemonėmis lengva dalytis su pedagogais bei studentais visame pasaulyje naudojant švietimui skirtą turinio tinklą Itunes U.

“Sunkiausia kuriant su iBooks Author – patikėti, kad interaktyvią knygą sukurti galima taip lengvai ir greitai“, – juokauja M. Nakas. Per trumpiau nei metus, naudodami iBooks Author, Utenos regioninio profesinio mokymo centro specialistai sukūrė net 67 vadovėlius. Planuojama, kad jais mokiniai pradės naudotis jau šį spalį. Šiuo metu M. Nakas moko pedagogus, kaip naudotis naujosiomis mokomosiomis priemonėmis

Apple kompiuterių klasė taps traukos objektu

Pernai, ruošdamasis skaitmeninių vadovėlių kūrimo projektui, profesinio mokymo centras įsigijo keletą Mac mini kompiuterių ir Mac server. Pasirinkimas pasiteisino, tad šiemet įrengta visa Mac mini kompiuterių klasė.

„Žinia apie naująją Apple klasę jau sklinda po Uteną ir aplinkinius miestus. Jaunimas nori mokytis šiuolaikiškomis sąlygomis, tad visai gali būti, kad mūsų turimos modernios, pažangios technologijos pritrauks dar daugiau norinčiųjų mokytis mūsų centre“, – tikisi M. Nakas.

Paneigė klaidingus stereotipus

Mac kompiuterius Utenos regioninis profesinio mokymo centras pirmiausiai pasirinko dėl Apple programinės įrangos potencialo. Bet jau įvertinta ir papildoma nauda. „Applekompiuterių klasę lengviau administruoti, diegti naujas programas, kompiuteriai nestringa dirbant su grafinėmis programomis, nėra rūpesčių dėl virusų“, – techninius privalumus vardija M. Nakas.

Pasak centro specialistų, ruošdamiesi įsigyti Mac kompiuterius jie susidūrė su tam tikru valstybinių institucijų nepasitikėjimu. Juk Mac kompiuterius renkasi reta mokykla, be to, dažnai manoma, kad šie kompiuteriai yra brangesni nei daugelis kitų.

„Taip, patys Mac kompiuteriai iš tiesų yra šiek tiek brangesni už paprastai mokykla perkamus, – sutinka M. Nakas. – Tačiau įvertinę visą techninės ir programinės įrangos vertę bei naudą vartotojams matome, kad neapsirikome.“

Dabar, kai skaitmeniniai vadovėliai jau parengti, uteniškių projektas susilaukia didelio kitų mokyklų susidomėjimo bei Švietimo ir mokslo ministerijos įvertinimo.