Vasara – puikus metas saviugdai ir kūrybai!

2017-06-27

Nors vasara kiekvienam mokinukui ar studentui – tai metas poilsiui, iškyloms gamtoje, ilgiems vakarams su draugais, šėlionėms bei nuotykiams, tai gali būti ir puikus metas saviugdai bei kūrybai! Sakysite, kad nėra tam sąlygų, neveikia būreliai, bibliotekos lieka toli mieste, o kūrybinės stovyklos taip pat ne visiems prieinamos, paprieštarausime – puikiausios sąlygos visuomet šalia su išmaniosiomis technologijomis! Daugiausia programėlių, skirtų mokymuisi, saviugdai bei kūrybai, sukurta planšetėms iPad, tačiau galite naudotis ir kitais mobiliaisiais įrenginiais, delninukais ar išmaniaisiais telefonais.

Skaitykite el. knygas

Koks skirtumas tarp popierinės knygos ir elektroninės? Tik forma, turinys juk tas pats! Vykdami pas močiutę į kaimą ar į kelionę, savo planšetėje galite vežtis visą biblioteką knygų ir skaityti jas, kada panorėję! O jei gulint paplūdimyje saulė per ryškiai šviečia ar važiuojant mašinoje akys pavargsta, klausykitės literatūros kūrinių ir tuo pačiu mėgaukitės nepakartojamais vasaros vaizdais.

Nemokamų el. knygų lietuvių kalba rasite skaitmeninėje bibliotekoje „Literatūros kūriniai 5-8 klasėms“ (iOS įrenginiams rinkitės formatą epub), o pirkti galite iš el. knygų parduotuvių, pavyzdžiui: knygyno „Pegasas“, „Skaityklė.lt“, „Baltos lankos“ ar net prenumeruoti programėlėse „Milžinas“ arba „Audioteka LT“ ir kt.. Programėlės „iBooks“ el. knygų parduotuvėje rasite dar daugiau įvairių knygų lietuvių bei užsienio kalbomis. Mažiausiems siūlome išbandyti interaktyvias el. knygų programėles „Senelio pasakos“, „Knygos kelias“, „Du paršeliai“, „Kakė Makė ir netvarkos nykštukas“ ar net papildytos realybės knygeles.

Mokykitės užsienio kalbų

Kartoti žodį nors ir šimtą kartų, versti į kelias kalbas, lydėti jus visur: į sodą, kaimą ar prie jūros, atsakinėti į klausimus nors ir vidury nakties, pateikti šimtus pavyzdžių ir tą pačią akimirką taisyti klaidas bei jas aiškinti – joks mokytojas negalėtų to daryti, bet išmaniosios technologijos gali!

Norintiems gilinti užsienio kalbų žinias, pirmiausia siūlome išbandyti nemokamus „iTunes U“ kursus bei mokymosi medžiagą. Geriausius anglų kalbos kursus siūlo Britų Taryba. Jums tereikia į katalogo paiešką įvesti žodžius „British Council“ ir, pasirinkus kursą pagal jus dominančią temą ar lygį, jį užsiprenumeruoti. Britų Taryba siūlo ir keletą puikių nemokamų programėlių anglų kalbos mokymuisi: Elementary Podcasts, Great Videos ir kt. Turintiems vienos užsienio kalbos pagrindus, siūlome išbandyti naujus ir labai populiarius kalbų mokymosi būdus su nemokamomis programėlės „Duolingo“, „Memrise“, „busuu“ ar net mokytis su „Google Translate“. O jeigu ruošiatės egzaminams, norite pagilinti gramatikos žinias arba paprasčiausiai žaisti ir mokytis kalbų, tam skirti šimtai kitų įvairių programėlių – tereikia tik pasirinkti jus dominančias.

Žaiskite ir mokykitės

Visais laikais vaikai žaisdavo, o žaisdami geriausiai mokydavosi. Be abejo, žaidimai skirdavosi, o tėvai rūpindavosi, kad jie atitiktų vaikų amžių ir būtų jiems ne tik saugūs, bet ir naudingi. Tėveliai, parinkite tinkamas programėles – žaidimus savo vaikams, susitarkite, kiek laiko jie žais, ir džiaukitės geresnėmis jų žiniomis, atmintimi bei loginiu mąstymu.

Žaidimų pasirinkimas planšetėms iPad tikrai didžiulis, jie yra sugrupuoti pagal vaikų amžių bei skirtingas temas, išskirti populiariausi ir geriausiai įvertinti žaidimai. Kokius žaidimus vaikams smagu ir įdomu žaisti, geriausiai žino jie patys, nes skiriasi vaikų pomėgiai, charakteris ir amžius. Vis dėlto, visiems vaikams siūlome išbandyti lietuviškus žaidimus „Pinigėnai“, „Kakės Makės nuotykiai“, „Saulytučiai“, „Milijoną“, „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“, o jau galvojantiems apie vairavimo kursus – „Kaip tapti vairuotoju“. Bent šiek tiek mokantiems anglų kalbą gausu smagių lavinamųjų žaidimų anglų kalba: „Flags Quiz“ (apie šalių vėliavas), „Logo Quiz by Country“ (apie įvairių šalių įmonių logotipus), „Fit Brains Trainer“, „Lumosity“ (atminčiai bei logikai lavinti) ir kt. Beje, planšetės nustatymuose, tėveliai gali pasirinkti, kokio amžiaus vaikams skirtus žaidimus bus galima diegti planšetėje, riboti netinkamą turinį ar pirkimus pačiose programėlėse.

Gilinkite įvairių dalykų žinias

„Žinios – tik įrankis, kurį, beje, iš visų įrankių į(si)gyti XXI amžiuje yra lengviausia“. Visiškai pritariame edukologei Austėjai Landsbergienei ir papildome: įsigyti lengviausia, nes išmaniosios technologijos visada šalia. Svarbiau už faktines žinias šiais laikais yra jas suvokti, gebėti analizuoti ir pritaikyti.

Puikiai įvertintų angliškų programėlių „BrainPOP Featured Movie“ ir „BrainPOP Jr. Movie of the Week“ herojai kiekvieną savaitę pristato vis naujus filmukus, kurie padeda gilinti žinias įvairiomis temomis, o užduotys – suvokti informaciją bei ryšius tarp jos. Norintiems pagilinti sudėtingesnių lietuvių kalbos žodžių rašybos žinias siūlome programėlę „Įsidėmėtinos rašybos lietuvių kalbos žodžiai“, geografijos mokykitės su angliška programėle „Geography Quiz“ arba „Inquisition Earth“, fizikos – su „Monster Physics“, programavimo – su „Swift Playgrounds“ ir kt. Na, o viena geriausių programėlių „Brainfeed“ – tai tikras maistas smegenims!

Kurkite

Pasak žymaus pedagogo Ken Robinson, „Kūrybiškumas – taip pat svarbu, kaip raštingumas, ir šiandieninėje švietimo sistemoje abiems turi būti skiriamas vienodas dėmesys“. Labai svarbu vaikams išbandyti įvairią kūrybinę veiklą, kad jie atrastų save ir atskleistų savo gebėjimus. Jeigu jie to nespėjo padaryti mokykloje, vasara – pats geriausias metas kūrybiniams ieškojimams!

Kurkite filmukus su programėle „iMovie“, video pristatymus su „Spark Video“, muziką – su „Garage Band“, pieškite su „Paper by FiftyThree“, kurkite animacines istorijas su „Toontastic 3D“, komiksus – su „Comics Head“, nuotraukų koliažus – su „PicCollage Kids“, infografikus – su „Piktochart“ – kūrybai su planšete iPad galimybės tiesiog neribotos! Publikuokite savo kūrinius, dalinkitės jais su draugais, galbūt net išleiskite savo el. knygą ar interaktyvų žaidimą su „TutoToons“ ir sulaukite įvertinimo! Kas žino, gal šią vasarą atrasite savyje genijų!

Taigi mokykitės, gilinkite žinias, kurkite su išmaniosiomis technologijomis, tik nepamirškite skirti laiko ir poilsiui bei kitai veiklai: stebėkite gamtą, mėgaukitės nuostabiomis vasaros akimirkomis bei gera draugų kompanija – aukite ir tobulėkite visapusiškai!